2016. november 16., szerda

2. A kis cseles

Nézzük meg a kész csipkét először:

Mit gondoltok, az előző, 1.számú háló melyik variációjából indultam ki?
A: vízszintes-függőleges
B: rézsútos
Várok egy kicsit, hátha lesz megfejtés.


Köszönöm a hozzászólásokat. Ahogy láttátok, az úgy van, illetve úgy is van, meg máshogy is lehet nézni.
Folytatás:
2. mintakarton
A mintakartonról leszedem a pikókat, hiszen azok nem befolyásolják a szerkezetet, csak díszítenek.

pikók nélkül

Még valamit eltávolítok a széléről, a legszélső vonalakat.

széle nélkül
Hogy még szembeötlőbbek legyenek a sorok és az oszlopok, kiszínezem a rombuszok belsejét.

sorok és oszlopok


Ezt a hálót is meglehet fonni 2 párral, ugyanúgy, mint az 1.számút. Ahonnan elindultunk, ugyanoda érünk vissza. Arra kell még odafigyelni, hogy a közbenső köröket is fonogatni kell és kapcsolgatni. Én akkor fonom meg a köröket, amikor utoljára érintem a rombusszal.
A széle is egy külön "kör", amit utoljára fonok.



2. mintakarton
Tervezem, hogy sok párral is elkészítem majd ezt a hálót, egyenlőre azonban maradunk a két páras fonásoknál. Ennek az egyik oka az, hogy népszerűbbek az egyszerűbben készített hálók, nem mellékesen nekem is ezekben van nagyobb gyakorlatom.
Sok esetben választhatunk a csipkekészítésnél, hogy mit kedvelünk jobban, sok orsóval dolgozni, érdekes csomópontokat, kereszteződéseket képezni vagy éppen kevés orsóval, horgolótűs bekötésekkel haladni.

Van még valami! Nem tiltakoztatok, hogy a vízszintes-függőleges és a rézsútos hálókat különbözőnek tituláltam. Holott az csupán nézőpont kérdése. Ha fogunk egy vonalas füzetet, akkor párhuzamos csíkokat látunk. hogy milyen irányúak az attól függ, hogy tartjuk a füzetet. Azt szeretném kérni, hogy hanyagoljuk kicsit ezt a vízszintes- függőleges irány megadást. Ne magunkhoz viszonyítsuk az irányokat, hanem azt nézzük, hogy az  összetevők hogyan viszonyulnak egymáshoz.Különben is munka közben mindig magunk felé forgatjuk a párnát, hogy szembe legyünk a mintával, vagyis mindig úgymond függőlegesen dolgozunk. Itt a fő összetevők rombuszok alkotta sorok. Két irányban állnak a sorok, melyek derékszögben metszik egymást.



4 megjegyzés:

  1. Ez egymáson két rézsútos háló minta, egyik a másikhoz képest fél mintával elcsúsztatva.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm Andrea. Éppen az az érdekes, hogy többféle megközelítés van. Alig várom, hogy hazaérjek és feltegyem az én kis függőleges vízszintes megoldásomat ☺

      Törlés
  2. Szabad a gazda... Ebben benne van mindkettő, de hogy csinálod egyszerre?

    VálaszTörlés